Jukolan ja Venlojen parhaat kautta aikojen

Jukolan Viestin parhaat keskisuomalaiset seurat kautta aikojen

Vaajakosken Terä 1982: Sijoitus 2. Timo Svahn, Kaapro Häkkinen,  Oopee Kärkkäinen, Jukka Kapanen, Seppo Rytkönen, Jyrki Saarivaara, Jukka Pukkila

Vuosi Paikka Voittaja Paras K-S seura Sijoitus Joukkueita
1949 Helsinki Helsingin Suunnistajat (ei osallistunut) - 41
1950 Helsinki Helsingin Suunnistajat (ei osallistunut) - 62
1951 Hollolan lentokenttä IK Örnen Jyväskylän Kenttäurheilijat 13 71
1952 Hämeenlinna, Miemala Helsingin Suunnistajat Jyväskylän Kenttäurheilijat 11 83
1953 Valkeala, Savero Helsingin Suunnistajat (Jyväskylän Kenttäurheilijat) kesk 82
1954 Lahti, Arkiomaanjärvi Hämeenlinnan Suunnistajat Jyväskylän Kenttäurheilijat 16 96
1955 Kangasala, Säynäjärvi Asikkalan Raikas Jyväskylän Kenttäurheilijat 27 115
1956 Riihimäki, Paalijärvi Helsingin Suunnistajat Jyväskylän Kenttäurheilijat 24 127
1957 Virolahti, Ravijoki Helsingin Suunnistajat (ei osallistunut) - 108
1958 Karkkila, Vuotinainen XYZ (ei osallistunut) - 119
1959 Vammala, Vaununperä Asikkalan Raikas Jyväskylän Kenttäurheilijat 37 134
1960 Kouvola-Valkeala Helsingin Suunnistajat Keuruun Kisailijat 62 132
1961 Tammela, Valkeaviita Tampereen Pyrintö Laukaan Urheilijat 63 143
1962 Orimattila, Luhtikylä Tampereen Pyrintö Laukaan Urheilijat 59 173
1963 Kiikala, Johannislund Tampereen Pyrintö Jämsän Kisailijat 41 154
1964 Joutseno, Vesikkola Tampereen PU Laukaan Urheilijat 21 178
1965 Petäjävesi, Kintaus IFK Hedemora, Ruotsi Keuruun Kisailijat 16 210
1966 Padasjoki, Tarusjärvi Tampereen Kilpa-Veljet Viitasaaren Viesti 24 225
1967 Halikko, Hajala Asikkalan Raikas Jämsänkosken Retki-Veikot 8 264
1968 Mäntsälä, Kaukalampi Asikkalan Raikas Keuruun Kisailijat 21 300
1969 Vammala, Roismala Liedon Parma Saarijärven Pullistus 23 327
1970 Riihimäki, Paarijoki Helsingin Suunnistajat Saarijärven Pullistus 9 383
1971 Vehkalahti, Pyhältö IK Örnen Saarijärven Pullistus 4 329
1972 Paimio, Motelli Liedon Parma Uuraisten Urheilijat 50 443
1973 Hämeenlinna, Miemala Angelniemen Ankkuri Jämsänkosken Retki-Veikot 62 435
1974 Puumala, Pistohiekka Liedon Parma Keuruun Kisailijat 34 411
1975 Kankaanpää, Niinisalo Alavuden Urheilijat Saarijärven Pullistus 32 475
1976 Tammisaari, Spjutsböle Gustavsbergs IF, Ruotsi Saarijärven Pullistus 40 453
1977 Ruokolahti, Virmutjoki Tampereen Yritys Saarijärven Pullistus 39 471
1978 Kuorevesi, Halli Järvenpään Palo Vaajakosken Terä 57 545
1979 Lapua, Simpsiönvuori Lyn, Norja Vaajakosken Terä 14 594
1980 Rovaniemi, Ounasvaara OK Ravinen, Ruotsi Vaajakosken Terä 18 508
1981 Hyvinkää, Kytäjä Almby IK, Ruotsi Vaajakosken Terä 60 753
1982 Liperi, Pärnävaara OK Ravinen, Ruotsi Vaajakosken Terä 2 728
1983 Valkeala, Selänpää Vehkalahden Veikot Vaajakosken Terä 3 807
1984 Heinola mlk. Vierumäki Almby IK, Ruotsi Vaajakosken Terä 8 920
1985 Laitila, Tulejärvi Almby IK, Ruotsi Vaajakosken Terä 31 937
1986 Teisko, Kaanaa IFK Södertälje, Ruotsi Vaajakosken Terä 24 991
1987 Hollolan lentokenttä Hiidenkiertäjät Vaajakosken Terä 33 1052
1988 Pudasjärvi, Isosyöte Bäkkelagets SK, Norja Vaajakosken Terä 57 976
1989 Joutseno,Myllymäki NTHI, Norja Suunta-941 7 1067
1990 Juva, Koikkala NTHI, Norja Suunta-941 25 1109
1991 Vimpeli, Lakeaharju IFK Södertälje, Ruotsi Suunta-941 22 1144
1992 Virolahti, Ravijoki IK Hakarpspojkarna, Ruotsi Suunta-941 17 1131
1993 Paimio kk Halden Skiklubb, Norja Suunta 101 22 1051
1994 Pelkosenniemi, Pyhä-Luosto Turun Suunnistajat Suunta 101 76 982
1995 Sipoo kk NTHI, Norja Suunta 101 34 1107
1996 Rautavaara, Harsukangas Turun Suunnistajat Suunta 101 5 1049
1997 Jyväskylä, Killerjärvi Halden Skiklubb, Norja Rasti E4 89 1172
1998 Siuntio, Svartbäck Halden Skiklubb, Norja Suunta 101 15 1224
1999 Eurajoki, Rikantila Bäkkelagets SK, Norja Suunta 101 24 1226
2000 Liperi, Pärnävaara Halden Skiklubb, Norja Suunta 101 32 1134
2001 Jurva, Tainuskylä Turun Suunnistajat Suunta 101 25 1189
2002 Asikkala, Vesivehmaa Bäkkelagets SK, Norja Suunta 101 37 1256
2003 Sulkava Halden Skiklubb, Norja Suunta 101 35 1205
2004 Jämijärvi, Jämi Kalevan Rasti Suunta 101 62 1314
2005 Sippola Kalevan Rasti Vaajakosken Terä 4 1331
2006 Salo Vehkalahden Veikot Vaajakosken Terä 10 1337
2007 Lapua, Simpsiönvuori Kalevan Rasti Vaajakosken Terä 8 1366
2008 Teisko, Kaanaa Delta Vaajakosken Terä 7 1452
2009 Mikkeli Kristiansand OK, Norja Vaajakosken Terä 11 1412
2010 Hyvinkää, Kytäjä Halden SK, Norja Vaajakosken Terä 3 1536
2011 Virolahti Halden SK, Norja Vaajakosken Terä 4 1479
2012 Vantaa Kalevan Rasti Vaajakosken Terä 7 1669
2013 Jämsä Kalevan Rasti Vaajakosken Terä 7 1608
2014 Kuopio, Vehmersalmi Kalevan Rasti Vaajakosken Terä 5 1628
2015 Paimio Kristiansand OK, Norja Suunta Jyväskylä 74 1787
2016 Lappeenranta Koovee Vaajakosken Terä 24 1707
2017 Joensuu IFK Göteborg Vaajakosken Terä 15 1600

 


Venlojen Viestin parhaat keskisuomalaiset seurat kautta aikojen

JRV:n venlajoukkue 2002: 18. Merja Rantanen, Maaret Rantanen, Mia Junnola, Laura Hokka

Vuosi Paikka Voittaja Paras K-S seura Sijoitus Joukkueita
1978 Kuorevesi, Halli Sippurasti Saarijärven Pullistus 10 190
1979 Lapua, Simpsiönvuori Kalevan Rasti KeNSU 25 225
1980 Rovaniemi, Ounasvaara Hiidenkiertäjät Jämsänkosken Retki-Veikot 44 191
1981 Hyvinkää, Kytäjä Bäggelagets SK, Norja Saarijärven Pullistus 66 271
1982 Liperi, Pärnävaara Stora Tuna IK, Ruotsi Viitasaaren Suunta 24 237
1983 Valkeala, Selänpää Almby IK, Ruotsi Viitasaaren Suunta 21 310
1984 Heinola mlk. Vierumäki Stora Tuna IK, Ruotsi Viitasaaren Suunta 47 371
1985 Laitila, Tulejärvi Stora Tuna IK, Ruotsi KeNSU 21 403
1986 Teisko, Kaanaa Halden SK, Norja KeNSU 28 441
1987 Hollolan lentokenttä OK Hedströmmen, Ruotsi Viitasaaren Suunta 10 476
1988 Pudasjärvi, Isosyöte Halden SK, Norja Viitasaaren Suunta 22 423
1989 Joutseno,Myllymäki Helsingin NMKY Viitasaaren Suunta 36 519
1990 Juva, Koikkala Halden SK, Norja Hankasalmen Hanka 47 573
1991 Vimpeli, Lakeaharju IFK Södertälje, Ruotsi Viitasaaren Suunta 44 543
1992 Virolahti, Ravijoki Kalevan Rasti Suunta-941 38 578
1993 Paimio kk Rastikarhut Suunta 101 20 545
1994 Pelkosenniemi, Pyhä-Luosto Tampereen Pyrintö Suunta 101 28 486
1995 Sipoo kk Liedon Parma Suunta 101 42 597
1996 Rautavaara, Harsukangas Bäkkelagets SK, Norja Suunta 101 55 535
1997 Jyväskylä, Killerjärvi Bäkkelagets SK, Norja Hankasalmen Hanka 75 645
1998 Siuntio, Svartbäck Angelniemen Ankkuri Suunta-101 66 667
1999 Eurajoki, Rikantila Tampereen Pyrintö Suunta 101 38 678
2000 Liperi, Pänävaara Liedon Parma Suunta 101 14 622
2001 Jurva, Tainuskylä Liedon Parma Jämsän Retki-Veikot 28 689
2002 Asikkala, Vesivehmaa Turun Suunnistajat Jämsän Retki-Veikot 18 728
2003 Sulkava Tampereen Pyrintö Jämsän Retki-Veikot 20 708
2004 Jämijärvi, Jämi Ulricehamns OK, Ruotsi Jämsän Retki-Veikot 40 796
2005 Sippola Ulricehamns OK, Ruotsi Jämsän Retki-Veikot 36 841
2006 Salo Ulricehamns OK, Ruotsi Jämsän Retki-Veikot 23 854
2007 Lapua, Simpsiönvuori Asikkalan Raikas Jämsän Retki-Veikot 22 904
2008 Teisko, Kaanaa Domnarvets GoIF, Ruotsi Kangasniemen Kalske 46 970
2009 Mikkeli Ulricehamns OK, Ruotsi Kangasniemen Kalske 58 978
2010 Hyvinkää, Kytäjä Tampereen Pyrintö Kangasniemen Kalske 62 1083
2011 Virolahti Domnarvets GoIF, Ruotsi Kangasniemen Kalske 73 1048
2012 Vantaa Halden SK, Norja Keuruun Kisailijat 52 1246
2013 Jämsä OK Pan Århus, Tanska Keuruun Kisailijat 44 1210
2014 Kuopio, Vehmersalmi OK Pan Århus, Tanska Keuruun Kisailijat 52 1232
2015 Paimio Domnarvets GoIF, Ruotsi Jämsän Retki-Veikot 37 1417
2016 Lappeenranta Halden SK, Norja Jämsän Retki-Veikot 28 1387
2017 Joensuu Alfta ÖSA OK Jämsän Retki-Veikot 25 1315