Palkitut eri vuosilta

Palkitut vuonna 2016

Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä, Vuoden Hiihtosuunnistaja

Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Suunnistaja

Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Nuori Suunnistaja

Suunta Jyväskylä Nuorten Jukola Joukkue, Vuoden Joukkue (Arttu Kaario, Lasse Laakso, Elsa Näpänkangas, Topi Laakso, Kaisa Klemettinen, Veera Klemettinen, Otto Kaario)

Hiihtosuunnistuksen SM pitkä matka ja viestit, Hankasalmen Hanka ja Kangasniemen Kalske, Vuoden Tapahtuma

Juha Nurminen Jämsän Retki-Veikot, Valmentajan Vaskooli

 

Palkitut vuonna 2015

Milka Reponen Haapamäen Urheilijat, Vuoden Hiihtosuunnistaja

Toni Saari Vaajakosken Terä, Vuoden Suunnistaja

Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Vuoden Nuori Suunnistaja

Suunta Jyväskylä Nuorten Jukola -joukkue, Vuoden Joukkue (Konsta Sipiläinen, Topi Laakso, Otto Kaario, Veera Klemettinen, Kaisa Klemettinen, Elsa Näpänkangas)

Kurkocup, Vuoden tapahtuma

Juha Taini Jämsän Retki-Veikot, Valmentajan Vaskooli

 

Palkitut vuonna 2014

Misa Tuomala Suunta Jyväskylä, Vuoden Hiihtosuunnistaja

Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Vuoden Naissuunnistaja

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Vuoden Miessuunnistaja

Vaajakosken Terän nuoret, Vuoden Joukkue (Samuel Heinonen, Petteri Huikko, Pavel Kubat, Toni Saari)

Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Vuoden Nuori Suunnistaja

Suunta Jyväskylä SM-pitkä matka R1, Vuoden tapahtuma

Vesa Klemettinen Suunta Jyväskylä, Valmentajan Vaskooli

 

 

Palkitut vuonna 2013

Milka Leppäsalmi Haapamäen Urheilijat, Vuoden Naishiihtosuunnistaja

Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä, Vuoden Mieshiihtosuunnistaja

Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Naissuunnistaja

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Vuoden Miessuunnistaja

Vaajakosken Terä, Vuoden Joukkue (Antti Anttonen, Jani Lakanen, Anders Nordberg, Pasi Ikonen)

Misa Tuomala Suunta Jyväskylä, Vuoden Nuori Suunnistaja

Oona Valkonen Kangasniemen Kalske, Vuoden Nuori Suunnistaja

Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Vuoden Nuori Suunnistaja

Jämsä-Jukola 2013, Vuoden Tapahtuma

Jyrki Tuomala Suunta Jyväskylä, Valmentajan Vaskooli

 

Palkitut vuonna 2012

 

Sonja Mörsky Haapamäen Urheilijat, Vuoden Hiihtosuunnistaja

Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Suunnistaja

S-JKL H18-viestijoukkue, Vuoden Joukkue (Ilari Sulkula, Misa Tuomala, Eeli Viholainen)

Anna Närhi Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Nuori Suunnistaja

Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Ryhtinuori

Hankasalmen Hanka, Kuntorastikilpi

Timo Kulmala Saarijärven Pullistus, Valmentajan Vaskooli

 

Palkitut vuonna 2011

 

Hannele Tonna Hankasalmen Hanka, Vuoden naishiihtosuunnistaja

Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä, Vuoden mieshiihtosuunnistaja

Pasi Ikonen Vaajakosken Terä, Vuoden suunnistaja

Vaajakosken Terän SM-joukkue, Vuoden joukkue

Kangasniemen Kalskeen nuorten hiihtosuunnistusjoukkue, Vuoden hiihtosuunnistusjoukkue

Toni Saari Vaajakosken Terä, Vuoden nuori suunnistaja

Milka Leppäsalmi ja Sonja Mörsky HU, Anna Närhi JRV, Misa Tuomala S-JKL, Vuoden nuoret hiihtosuunnistajat

Eeli Viholainen ja Tuukka Jurvakainen S-JKL, erityismaininta SM-menestyksen perusteella (myös EM-menestys)

Miro Tuomala ja Anton Sulkula Suunta Jyväskylä, Ryhtinuoret

Lohimaan Rasti, Kuntorastikilpi

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Valmentajan Vaskooli

Pekka Kotamäki Petäjäveden Petäjäiset, Kartoittajan tunnustuspalkinto

Saarijärven Pullistus, erityismaininta lasten ja nuorten suunnistustoiminnan järjestämisestä (Hipporastit, Koulusuunnistusprojekti)

 

Suomen Suunnistusliitto valitsi Vuoden Valmentajaksi Pasi Ikosen valmentajan Jarmo Heiskasen, Vaajakosken Terä

Pasi Ikonen valittiin Keski-Suomen Vuoden Urheilijaksi

 

 

Palkitut vuonna 2010

Hannele Tonna Hankasalmen Hanka, Vuoden naishiihtosuunnistaja

Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä, Vuoden mieshiihtosuunnistaja

Pasi Ikonen Vaajakosken Terä, Vuoden miessuunnistaja

Vaajakosken Terän Jukola-joukkue, Vuoden joukkue

Haapamäen Urheilijat Lumi-Toukolan voittajajoukkue, Vuoden hiihtosuunnistusjoukkue

Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Vuoden nuori suunnistaja

Sonja Mörsky ja Milka Leppäsalmi Haapamäen Urheilijat, Vuoden nuoret hiihtosuunnistajat

Oona Valkonen Kangasniemen Kalske ja Eeli Viholainen Suunta Jyväskylä, Ryhtinuoret

Itä-Päijänteen Rasti, Kuntorastikilpi

Arto Lilja Hankasalmen suunnistuslukio, Valmentajan Vaskooli

Antti Haapasalo Suunta Jyväskylä, Kartoittajan tunnustuspalkinto

 

Suomen Suunnistusliitto valitsi Vuoden valmentajaksi Pasi Ikosen VaajTe

Suunnistusvalmentajat ry valitsi Suunta Jyväskylän vuoden 2010 kasvattajaseuraksi

 

Palkitut vuonna 2009

 

Hannele Tonna Hankasalmen Hanka, Vuoden naissuunnistaja ja Vuoden hiihtosuunnistaja

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Vuoden miessuunnistaja

Vaajakosken Terän SM-hopeajoukkue, Vuoden joukkue

Haapamäen Urheilijat Milka Leppäsalmi, Sari Anttonen, Sonja Mörsky, Vuoden nuorisojoukkue

Tuukka Jurvakainen Suunta Jyväskylä ja Oona Valkonen Kangasniemen Kalske, Vuoden nuoret suunnistajat

Anna Närhi Jämsän Retki-Veikot, Vuoden nuori hiihtosuunnistaja

Eeli Viholainen Suunta Jyväskylä, Ryhtinuori

Saarijärven Pullistus, Kuntorastikilpi

Pekka Juvakka Suunta Jyväskylä, Valmentajan Vaskooli

Pentti Helminen Jämsän Retki-Veikot, Kartoittajan tunnustuspalkinto

 

Palkitut vuonna 2008

 

Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden naissuunnistaja
Pasi Ikonen Vaajakosken Terä, Vuoden miessuunnistaja
Hannele Tonna os. Valkonen Hankasalmen Hanka, Vuoden hiihtosuunnistaja
Jämsän Retki-Veikot, Vuoden nuorisojoukkue: Laura Janhunen, Minna Närhi ja Anna Närhi
Sari Anttonen Keuruun Kisailijat ja Petteri Huikko Vaajakosken Terä, Vuoden nuoret suunnistajat
Janne Keisanen Jämsän Retki-Veikot ja Milka Leppäsalmi Keuruun Kisailijat/Haapamäen Urheilijat, Vuoden nuoret hiihtosuunnistajat
Tuukka Jurvakainen Suunta Jyväskylä, Ryhtinuori
Kurko Cup (Suunta Jyväskylä, Vaajakosken Terä), Kuntorastikilpi
Juha Taini, Valmentajan Vaskooli
Jukka Vilkkilä Keuruun Kisailijat, Kartoittajan tunnustuspalkinto
Saarijärven Pullistus, erityismaininta Fin5 suunnistusviikko, Vuoden kisa

Keski-Suomen Liikunta ry palkitsi Keski-Suomen Urheilujuhlassa 23.1.2009:
Merja Rantanen, Jämsän Retki-Veikot, valittiin vuoden 2008 keskisuomalaiseksi urheilijaksi. Valitsijoiden perustelut: "Pitkäjänteisen ja sinnikkään työn tuloksena Jämsän Retki-Veikkojen riveissä saavutettu suunnistuksen naisten viestin maailmanmestaruus, henkilökohtainen keskimatkan EM-hopea, viestin EM-pronssi ja henkilökohtainen MM-kisojen kuudes sija keskimatkalla."
Alueellisena liikuntatekona palkittiin: Saarijärven Pullistuksen järjestämä Fin5- tapahtuma 2008 / Ilpo Liimatainen, Veikko Humaljoki ja Erkki Vartiainen Valtakunnallisesti merkittävän tapahtuman järjestäminen. Tapahtuma onnistui erinomaisesti hyvän järjestelykoneiston ja eri toimijoiden saumattoman yhteistyön avulla. Talkootyön määrä oli yli 60 000 työtuntia, kolmen vuoden ajalta. Viikon ajan 14 000 suunnistuskertaa. Lisäksi tapahtumaan liittyi suuri määrä erilaisia oheistapahtumia. Osanottajia oli yli 20 eri maasta.

Palkitut vuonna 2007

Pasi Ikonen Vaajakosken Terä, Vuoden miessuunnistaja
Laura Hokka Jämsän Retki-Veikot, Vuoden naissuunnistaja
Hannele Valkonen Hankasalmen Hanka, Vuoden hiihtosuunnistaja
Vaajakosken Terä, Vuoden viestijoukkue
Keuruun Kisailijat/Haapamäen Urheilijat: Milka Leppäsalmi, Sari Anttonen, Sonja Mörsky, Vuoden nuorisojoukkue
Vili Virtanen Jämsän Retki-Veikot ja Milka Leppäsalmi Haapamäen Urheilijat, Vuoden nuoret hiihtosuunnistajat
Anne Närhi Jämsän Retki-Veikot, Ryhtinuori
Kangasniemen Kalske, Kuntorastikilpi
Juhani Leppäsalmi Keuruun Kisailijat/Haapamäen Urheilijat, Valmentajan Vaskooli
Sonja Mörsky ja Sari Anttonen KeuKi/HU, erityismaininta hyvästä menestyksestä niin suunnistuksen kuin hiihtosuunnistuksen saralla
Markku Kantlin, erityismaininta suunnistuksen ja suunnistuslukion eteen tehdystä työstä Keski-Suomessa, toimi myös erinomaisesti sujuneiden KLL:n kisojen johtajana 2007

Palkitut vuonna 2006

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Vuoden Miessuunnistaja, luovutettu yhdistyksemme standaari nro 14
Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Naissuunnistaja
Hannele Valkonen Hankasalmen Hanka, Vuoden Hiihtosuunnistaja
Jonne Lakanen ja Pasi Ikonen Vaajakosken Terä, Kansainvälisestä menestyksestä erikoismaininta
KeuKi/HU: Milka Leppäsalmi, Sari Anttonen, Sonja Mörsky, Vuoden Nuorisojoukkue
JRV: Janne Keisanen ja Vili Virtanen, Vuoden nuoret hiihtosuunnistusmenestyksestä
Petteri Huikko Itä-Päijänteen Rasti, Ryhtinuori
Muuramen Rasti, Kuntorastikilpi
Jarmo Heiskanen Vaajakosken Terä, Valmentajan Vaskooli
Ilkka Kulmala Sanomalehti Keskisuomalainen, suunnistuksen uutisoinnista
Tuomo Marttinen Kangasniemen Kalske, pyöräsuunnistuksen kehittämisestä alueella

Palkittuja vuonna 2005

Jani Lakanen Vaajakosken Terä, Vuoden Miessuunnistaja
Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Vuoden Naissuunnistaja
Erja Jokinen Haapamäen Urheilijat, Vuoden Hiihtosuunnistaja
Jouko Liuha Petäjäveden Petäjäiset, Vuoden Mies-hiihtosuunnistaja
Petteri Huikko Itä-Päijänteen Rasti ja Markku Oikarinen Suunta Jyväskylä, Ryhtinuoret
Lauri Oikarinen Suunta Jyväskylä ja Silja Tarvonen Kangasniemen Kalske, Kansainvälisestä menestyksestä erikoismaininta
Vihtavuoren Pamaus, Kuntorastikilpi
Eino Havas Vaajakosken Terä, Valmentajan Vaskooli

Palkittuja vuonna 2004

Antti Anttonen Rasti E4 Vuoden Miessuunnistaja
Silja Tarvonen Kangasniemen Kalske, Vuoden Naissuunnistaja
Hannele Valkonen Hankasalmen Hanka, Vuoden Hiihtosuunnistaja
Erja Jokinen Haapamäen Urheilijat, MM-hiihtosuunnistusviestimestaruus
Kirsi Kihlström Hankasalmen Hanka, Vuoden Suunnistussuoritus
Suunta 101, Jyväskylästä, Kuntorastikilpi
Jouko Liuha, Petäjäveden Petäjäiset, Ryhtinuori
Ilpo Liimatainen Saarijärven Pullistus, Erikoismaininta nuorten Leimaus-leirin järjestelyjen johtaminen
Raimo Hernesmaa Rasti-E4, Kartoittajan Tunnustuspalkinto
Paavo Valkonen Hankasalmen Hanka, Valmentajan Vaskooli
Vihtavuoren Pamaus 70 v., alueen standaari

Palkittuja vuonna 2003

Paras naissuunnistaja Laura Hokka, JRV
Paras miessuunnistaja Ari-Pekka Kaivosaari, Rasti E4
Paras hiihtosuunnistaja Hannele Valkonen, Hanka
Vuoden suunnistussuoritus Silja Tarvonen, Kalske
Kuntorastikilpi Jämsän Retki-Veikot
Ryhtinuori Lauri Oikarinen, S-101
Erikoismaininta Jyrki Saarivaara (alueen nettisivun kehittäminen)

Palkittuja vuonna 2002

Paras suunnistaja Merja Rantanen
Paras hiihtosuunnistaja Erja Jokinen
Vuoden suunnistusteko: Silja Tarvosen kilpailumenestys
Nuorisovuoden tunnustuspalkinnot: Olli Saavalainen, Kaisa Karjalainen sekä Suunta-101:n H18-sarjan joukkueet ja Petäjäveden Petäjäisten H18-sarjan hiihtosuunnistusjoukkue
Erikosmaininta tulospalvelujärjestelmän kehittämisestä: Pasi Lehtimäki
Kuntorastikilpi-kiertopalkinto: Rasti E4

Palkittuja vuonna 2001

Paras hiihtosuunnistaja Erja Jokinen
Paras kesäsuunnistaja, naiset Merja Rantanen
Paras kesäsuunnistaja, miehet Heikki Nousiainen
Tunnustuspalkinnon saivat: hiihtosuunnistaja Hannele Valkonen ja Terhi Hämäläinen
Vuoden ryhtinuori palkinnon saivat Silja Tarvonen ja Laura Hokka
Erikoismaininta Kangasniemen Kalske aktiivisesta nuorisotyöstä
Vuoden kuntorastikilpi Keuruun Kisailijat
Keski-Suomen Suunnistuksen vuoden urheiluteko Jämsän Retki-Veikot Nuorten Jukolan Viesti / Veteraanisuunnistajat ry:n Mestaruuskilpailut. Tapahtumassa kohtasivat oivallisella tavalla nuoret ja iäkkäät.

Palkittuja vuonna 2000

Paras hiihtosuunnistaja Erja Jokinen
Paras miessuunnistaja Timo Sivill S-101
Paras naissuunnistaja Laura Hokka JRV
Tunnustuspalkinnon sai Suunta 101 Jyväskylän Nice-team
Vuoden ryhtinuori palkinnon saivat Iivo Kotamäki PetPe ja Silja Tarvonen Kalske

Palkittuja vuonna 1999

Paras hiihtosuunnistaja Markku Järvinen
Paras naishiihtosuunnistaja Hannele Valkonen
Paras miessuunnistaja Jarkko Liuha
Paras naissunnistaja Johanna Toivonen
Tunnustuspalkinnon sai Jämsän Retki-Veikkojen Venla-tiimi
Kartoittajan tunnustuspalkinnon sai Timo Sivill hyvistä kartoista ja etenkin aluekilpailun 1999 (Hanka) karttojen tason nostamisesta
Veteraanisuunnistajan tunnustuspalkinnon sai Sole Nieminen JRV
Vuoden 1999 parhaaksi lasten radaksi alueella valittiin Rasti E4 Oravapolkukilpailu